Duyurular
Anasayfa » Makale / Röportaj » Makale » Alpinizm’in Sonu Mu?
- Artik Alpinizm diye bir sey yok! - Bak sen? - Elbette, bitti iste! Alpinizm günümüzde para ve organizasyon sorunundan baska bir sey degildir. - Örnegin zengin ve organize bir ihtiyarin Eiger´in kuzey yüzüne tirmanabilecegine gerçekten inaniyor musun? - Belki bir ihtiyarin degil, ama yeteri kadar saglikli ve iki veya üç bin kere ayni hareketi yenileyebilecek kadar zeki bir insanin evet...

Alpinizm’in Sonu Mu?

Konu: Alpinizm’in Sonu Mu?*

– Artik Alpinizm diye bir sey yok!
– Bak sen?
– Elbette, bitti iste! Alpinizm günümüzde para ve organizasyon sorunundan baska bir sey degildir.
– Örnegin zengin ve organize bir ihtiyarin Eiger´in kuzey yüzüne tirmanabilecegine gerçekten inaniyor musun?
– Belki bir ihtiyarin degil, ama yeteri kadar saglikli ve iki veya üç bin kere ayni hareketi yenileyebilecek kadar zeki bir insanin evet…
– Hangi hareketmis bu?
– Çok basit bir hareket: Hiç jumar diye bir seyden bahsedildigini duydunuz mu?
– Evet, evet sabit bir hat üzerinde tirmanabilmeni saglayan elle tutulabilecek kadar bir metal parçasi: Çikarken ip üzerinde kayar ve asagi dogru çekildigi zaman sikisir. Çok dahice.
– Gerçekten de çok dahice; çünkü zirveden dogru gelen bir sabit hat, Eiger´in kuzey yüzünü çikmakan zevk alan veya çikmakla ilgilenen kisilere bu imkani saglamak için yeterli olacaktir. Bir çift ‘jumar’ ve haydi bakalim. Ayni anda bir ayaginizi ve kolunuzu kaldirin, otuz santim çiktiniz. Bu islemi diger ayaginizla yenileyin ve gerisi ayni…
– Oh! Bu kadar da basit degil, bu korkunç yorucu bir sey…
– Acele etmemek yeterli olacaktir.
– Ve heyecan verici. Kendinizi bir ipin ucunda, bes veya alti yüz metre boslugun üzerinde sallanirken görebiliyor musunuz?
– Ben? Hayir? Bu beni ilgilendirmiyor. Serbest tirmanisi tercih ederim. Bu en azindan sizin dediginiz gibi ipin ucunda sallanmami engeller.
– Ve sayet ilerleyemezseniz?
– Çok zorluysa, kendi kendime benden daha kuvvetli veya daha kurnaz biri belki bir gün basarir diyerek geri dönerim. Ana ipler üzerinde kendimi çekerek bir rotanin tirmanisini yapmak mi; hayir tesekkür ederim.
– Bunlar klasik Himalaya tekniklerinin Alpler´e uyarlanmasindan baska bir sey degildir.
– Ben daha çok Alpinist tekniklerin Himalaya tipi problemlere uyarlanmasini tercih ederim.
– Yani siz Himalayalar´daki stile karsi misiniz?
– Bu bana yol silindirini hatirlatiyor.
– Siz bana bir alpinistin bütün ekipmanini sirt çantasinda tasiyarak Everest´e tirmanabilecegine gerçekten inaniyor musunuz?
– Iyi de bu ipleri yerine koymak için birilerinin bu tirmanisi yapmasi gerekli degil mi?
– Süphesiz. Ama seye izin varsa bunun özgürlügü nerede?
– Bu sizin ahlak anlayisiniz. Herkesin kendine göre bir ahlak anlayisi var. Ahlakin bununla bir ilgisi yok. Bütün herkes, önemli bir ekip ve malzeme toplayabilecek kadar para yatirabiliyorsa, zirveden dogru gelen bir çizgi çekerek, yeni bir rota, ideal bir rota açabilir.
– Comici, ideal bir rotayi zirveden birakilan bir su damlasinin izledigi bir yolla karsilastirmisti.
– Biliyorum; ama Comici, kayaligin zayif noktalarini kullaniyordu ve O´nun kullandigi sikkeler namuslu sikkelerdi.
– Nasil yani? Namussuz sikkelerde mi var?
– Elbette! Onlara ‘bolt’ diyorlar. Teknik ise bir mutfak dolabini beton duvara sabitlerken kullandiginin aynisi: Duvara bir delik, bir dübel, iyi bir vida. Bununla her yerden geçebilirsiniz. Bonatti bile bu asiriligin getirdigi çöküsten bahsetmisti.
– Abartiyorsunuz.
– Hayir, abartmiyorum. 1966´da Eiger´in kuzey yüzünde olanlara bakin. Üstesinden gelebilmek için herseyi yaptilar. Üç ekip yaklasik on metre ilerledikten sonra sicak otellerine iniyorlar; sonra geri dönüyorlardi. Böylece isin devamini taze adamlara birakiyorlardi. Sonuçta 1600 metre sabit hat, 500 sikke ki, 3 metreye ortalama bir tane düsüyordu ve 30 günlük is… Siz buna Alpinizm mi diyorsunuz? Bir gazeteci bundan ‘duvarcilik’ olarak bahsetmisti.
– Amma çarpittiniz! Biliyorsunuz bu sadece basit bir formalite.
– Dogru, biraz çarpittim; ama siz de yadsiyamazsiniz ki bu tirmanis gayet hantal ve kaba tekniklerle gerçeklestirilmisti. Birinci ekiptekiler ip hattini yüklerin tasinmasi ve diger üyelerin ilerleyebilmesi için hazirlamislardi.
– Neden olasin?
– Bu çok saçma!
– Bana bunun imkansiz oldugunu ispatladiginiz zaman, yapay tirmanisi kabul edecegim. Simdilik reddediyorum.
– Siz bir geri kafalisiniz.
– Ve siz de gerilemektesiniz.

*Les Alpinistes isimli kitaptan 96´ yılında Emre Bengisu´nun yaptigi ve YTÜDAK BÜLTENİ´nde yayımlanmış çeviridir. Dijital oratama Mehtap Arslan tarafindan aktarılmıştır.

Cevapla