Duyurular
Anasayfa » Makale / Röportaj » Çeviri » Edward Peck Kimdir?
Edward Peck

Edward Peck Kimdir?

Derleme: Burak Çağatay Gülmez

Sir Edward Peck

Edward Heywood Peck, 5 Ekim 1915’te Hove,Sussex’te Lt-Col Edward Peck’in oğlu olarak dünyaya gelir. Aile 1924-29 yıllarını Edward’ın dağcılığı ve kayak sporunu öğrendiği İsviçre’de geçirir. 8 Yaşında 3000 metrelik bir zirve tırmanışı sırasında tesadüfen 1920li yılların başında 2 kez İngiliz Himalaya Ekspedisyonu liderliği yapmış olan General Charles Bruce ile bile tanışır.

Edward Peck

Huzursuz geçen öğretim yıllarından sonra Oxford’ta bulunan The Queens College’de Modern Diller üzerine eğitim almaya başlayan Edward, tatillerde ise tüm Avrupa’yı dolaşmayı hedefler. Mezuniyetinden sonra Avusturya, Almanya ve Fransa’yı kapsayan geniş bir tura çıkar. Bu sırada Alplerde bolca tırmanma fırsatı bulur.
Hitlerin 1938 yılında Avusturya’yı işgaline Viyana’da yakalanır. Bu sırada “Konsolosluk Hizmetleri Birimine” kabul edilir. Ve Sivil savaşın sonlarını yaşayan İspanya, Barcelona’ya gönderilir. Sivil savaş yüzünden İspanya dağlarına tırmanmak yasak olduğundan tırmanışlarına ara verir. Daha sonra Sofya ve 1940 yılında Ankara’da göreve başlar. İngiltere bu savaş sırasında Türkiye’nin müttefik devletlere katılmasını ya da en azından tarafsız kalmasını istediğinden Edward Peck de bu yönde çalışmalar yapar. Bu konu ile ilgili kendi ağzından şöyle bir anısı vardır;

“1943 Yılında Ankarada görev yapıyordum, Robin’de (Hodgkin) o sırada Hartum’daydı (Sudan) Sudan’da Jebel Kassalaya tırmanmış ancak çok fazla tırmanış fırsatı bulamıyordu. Sonraları “Ekspedisyon” diyebileceğimiz Aladağlar bölgesinde yapacağım tırmanış için bana katıldı. Önceki yıl keşfettiğim bölgenin en yüksek zirvesi olan Demirkazık’ın batı yüzünde kalan uzun kulvarı tırmanacaktık. Çoğunlukla Robin’in liderliğinde kulvar rotasından zirveye ulaşmıştık. Ve bunun ilk çıkış olmasını umuyorduk. Ve maalesef orada 1938 yılından kalma Alman ekspedisyonuna ait üzerinde gamalı haç bulunan flama bulduk. Ve bunu Nazilerin Türkiye dağları üzerinde planları olduğuna dair bir delil olarak getirdik. Flama şu an “Aline Club” arşivinde bulunmaktadır. Ve güncel Aladağlar rehberinde rota Hodgkin-Peck kulvarı olarak geçmektedir.”

Edward Peck daha sonra bir başka sivil savaşın içine Selanike, ardından da Hindistan ve Kenya’ya atanır. Son görevi Brüksel’de NATO içinde İngiltere’nin kalıcı temsilciliği olur. Emekli olduğunda Tomintoul, İskoçya’ya yerleşir ve Cairngorms Milli parkının korunması yönünde aktif olarak çalışmalar yapar.

2009 yılında 93 yaşında hayatını kaybeden Sir Edward Peck, geride bıraktığı bir çok şeyin arasında bize de Aladağlarda keyifli bir kulvar rotası bırakır.

Peck Rotası (Kaynak: http://www.tuncfindik.com)

Cevapla

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Vulnerability Scanner